DSC_3380

Do biegu, gotowi, start! Czyli maraton Pędzących Żółwi

że nudzi mu się bycie powolnym. Może więc wziąć udział w wielkim wyścigu zorganizowanym przez wydawnictwo Egmont a Wy możecie mu w tym pomóc siadając do stołu razem z Pędzącymi Żółwiami.

 

DSC_3380

Opis z goła zabawny ale na tym właściwie ta gra polega. Nie jest to skomplikowany tytuł, wręcz przeciwnie. Idealnie sprawdzi się jako prezent dla dziecka, ale i dorośli będą dobrze bawić się przy Pędzących Żółwiach. Dlaczego? Siła tej gry tkwi w jej prostocie ale o tym dalej.

DSC_3369

Niewielkie pudełko skrywa w sobie tekturową planszę, talię kart których używamy do gry, zestaw żetonów oraz głównych bohaterów wyścigu – 5 drewnianych pionków w kształcie żółwi. Gra jak już pewnie się domyślacie polega na tym aby jak najszybciej dotrzeć do mety. Zasady są banalne. Na początku każdy z graczy losuje żeton z kolorem żółwia któremu będzie kibicował. Wylosowany kolor pozostaje tajemnicą do końca gry. Następnie ustawiamy żółwie na polu z napisem ‚start’ i zaczynamy rozgrywkę.

DSC_3379

W grze mamy do dyspozycji 5 rodzajów kart z symbolami ++, +, -, > oraz >> co zostało przedstawione na zdjęciu obok. Zagrywając kartę z czerwonym żółwiem i jednym symbolem +, przesuwamy na planszy żółwia czerwonego. Proste? Owszem – jednak wszystkie żółwie które siedzą mu na plecach idą do przodu razem z nim. Jak więc się ich pozbyć? Wystarczy zagrać kartę z symbolem „-” w kolorze żółwia którego chcemy cofnąć. Gra zatem wydaje się na prawdę prosta jednak taka nie jest. Przynajmniej nie wtedy jeżeli nasi przeciwnicy grają na tzw. „śmierć i życie” :) (pozdrawiam w tym momencie Polmona). Bardzo ważne jest to aby swoimi decyzjami i zagranymi kartami nie zdradzić innym graczom na którym żółwiu nam zależy. Gdyby do tego doszło, inni gracze skutecznie mogliby nam utrudnić dotarcie do mety, dlatego nie raz, nie dwa będziemy zmuszeni do blefowania aby w najmniej spodziewanym momencie zagrać ++ i dobiec żółwiem do sałaty.

DSC_3372eee

Ruch żółwi można zobrazować na zdjęciu powyżej. Gdy gracz zagra kartę z zielonym żółwiem i ++,  żółw zielony (i cała gromadka na jego plecach) idą o 2 pola do przodu. Kolejny gracz zagrywa kartę żółtą z „-” po czym żółw z góry cofa się o jedno pole. Tak wygląda cała rozgrywka. Jednak jak pisałem wcześniej to tylko pozory ponieważ często jesteśmy zmuszeni blefować a nawet cofać swojego żółwia aby nie zdradzić swojego koloru 😉

Pędzące żółwie to gra bardzo przyjemna, znajdą się również jej przeciwnicy, którym może przeszkadzać duży element losowości ponieważ wiele zależy od tego jakie karty los nam podrzuci – taki los gier w których karty odgrywają istotną rolę. Nie należy jednak od razu skreślać tego tytułu. Może to być fajny prezent jak już wspominałem dla dziecka lub dla kogoś kto dopiero zaczyna przygodę z grami planszowymi. Idealnie sprawdzi się również jako miły przerywnik między cięższymi tytułami.

Podsumowując:

Ilość graczy: 2-5
Czas rozgrywki: ok. 30 min
Cena: ok. 50zł

Zalety:
– niewygórowana cena
– ładnie wydana
– prosta i zabawna
– banalne zasady

Wady:
– dla niektórych losowość jest problemem
– karty mogłyby być ciut grubsze

 

DSC_3376