10gier

10 gier w które musicie zagrać!

Nie każdy ma świadomość, że rynek gier planszowych różni się od tego sprzed 10 lat. Czasy kiedy Monopoly (i polski odpowiednik Eurobiznes) było hitem sprzedaży i najpopularniejszą grą na świecie już dawno minęły. W chwili obecnej można by napisać nie jeden esej na temat rozwoju rynku gier planszowych. W tym całym zamieszaniu ciężko jest wybrać gry, w które warto zagrać. Dziś wybraliśmy 10 tytułów, które powinniście poznać…Nie będziemy prowadzić rankingu ani rywalizacji między tytułami. Nie ma tu więc żadnej hierarchii. Dzisiejszy wpis jest wypadkową naszego doświadczenia z grami z wszelkich kategorii i pułapów cenowych. Możemy potraktować to jako listę ulubionych gier Grajdołka, która CIĄGLE się poszerza o nowe tytuły 😉

 

Na pierwszy ogień idzie CV.

cvZ początku bardzo nie ufnie podeszliśmy do tego tytułu, kojarząc wydawnictwo Granna z pozycjami dla dzieci. Pierwsza partia w CV zmieniła nasze zdanie, po czym gra lądowała przez długie tygodnie na naszym stole praktycznie każdego dnia. Nie bez powodu ponieważ gra posiada banalne zasady, odrobinę losowości oraz ogromną dawkę humoru. Jak sama nazwa wskazuje w trakcie rozgrywki tworzymy swój własny życiorys a im bardziej barwny tym więcej punktów zdobędziemy na koniec gry. Poza planszą, kostkami i garścią żetonów w pudełku znajdują się 3 talie kart – młodości, dorosłości oraz starości – Jak łatwo się domyślić gramy nimi kolejno. Karty początkowe obfitują w różne atrakcje jak podróże i różne zawody. Karty „starości” pozwalają nam dorobić się domku na wsi lub luksusowej motorówki. CV to gra warta poleceniu zarówno dla doświadczonych graczy jaki dla całej rodziny, ponieważ jest to świetna rozrywka dla osób w niemal każdym wieku.

 

Kolejnym tytułem na naszej liście jest Dobble.

dobble

Ogromna dawka rozrywki zamknięta w skromnej puszce. W środku znajdziemy talię okrągłych kart. Na każdej z nich znajduje się 8 różnych obrazków. Karty zostały tak zaprojektowane aby na 2 różnych kartach był TYLKO jeden symbol wspólny. Gra polega więc na tym aby te symbole odszukać. Łatwe? Przekonajcie się sami. Obrazki występują na kartach w różnych rozmiarach co powoduje, że niekiedy nasz wzrok odmawia posłuszeństwa – nawet w momencie gdy patrzymy na te elementy wydaje nam się, że ich nie ma 😉 – i na tym cała zabawa polega. W instrukcji mamy opisanych kilka wariantów przez co gra praktycznie nigdy się nie nudzi. Przystępna cena oraz jej wymiary sprawiają, że jest to niemalże pozycja obowiązkowa w plecaku na każdej wycieczce.  Nic nie rozwija tak refleksu i spostrzegawczości jak Dobble.

 

Zwalniamy na chwilę, aby poznać grę Tajniacy.

tajniacy

Idealna gra imprezowa w którą może zagrać od 2 do 8 graczy, jednak sprawdziliśmy – grupa 20 osób również będzie świetnie się bawić 😉 Na czym polega fenomen tej gry, która w ostatnim czasie zdobywa szturmem planszówkowe rankingi? Gracze dzielą się na dwa równe zespoły. Po jednej stronie stołu zasiadają szefowie, po drugiej ekipy – czerwona i niebieska. Na stole rozkładamy 25 kart z hasłami w układzie 5×5, szefowie natomiast losują specjalną kartę z układem czerwonych i niebieskich pól odzwierciedlających ulokowanie ich „agentów” na planszy z kart. Zadaniem szefów jest naprowadzanie członków swoich zespołów na poprawne odpowiedzi rzucając im jednowyrazową podpowiedź oraz liczbę, która informuje ile haseł z planszy związanych jest ze wskazówką. Gra sprawdzi się idealnie na imprezach integracyjnych, na szkolnej lekcji, na wycieczce czy szkoleniu. W pudełku znajduje się 200 dwustronnych kart z hasłami co daje ich łącznie 400, oraz 40 kart z układami poprawnych odpowiedzi, z czego każdą z nich możemy ułożyć na 4 sposoby. Daje nam to łącznie ok 40 milionów kombinacji więc każda kolejna gra NIGDY nie będzie taka sama 😉

 

Dixit to gra, która powinna być w każdym polskim domu…

dixit

Przed Państwem najpiękniejsza gra świata. W pudełku poza pionkami i zestawem żetonów dla 3-6 graczy znajdziemy 84 karty. Każda z nich to osobne dzieło artysty, który pracował nad daną edycją gry. Zasady są bardzo proste – każdy z graczy otrzymuje 6 kart, następnie pierwszy gracz wybiera jedną z nich, wypowiada skojarzenie/myśl/nuci piosenkę lub w dowolny inny sposób wyraża to z czym kojarzy mu się obrazek z karty, którą wybrał i kładzie ją zakrytą na stole. Pozostali gracze spośród swoich kart wybierają kartę, która najbardziej pasuje do skojarzenia pierwszego gracza i również kładą je zakryte na stole. Gdy wszyscy gracze dokonają wyboru, tasujemy karty tak aby nie było wiadomo, który gracz dał którą kartę i odkrywamy je jedna obok drugiej. Teraz przy pomocy żetonów z cyframi 1-6 gracze obstawiają która karta należy do pierwszego gracza. Gdy wszyscy gracze zagłosują odkrywamy żetony i podliczamy punkty. Należy jednak liczyć się z zasadami – jeżeli skojarzenie gracza było zbyt trudne i nikt z pozostałych graczy nie odgadł jego karty, nie otrzymuje on punktów (wszyscy pozostali zdobywają 1 punkt). To samo tyczy się zbyt łatwych zagadek gdy wszyscy gracze odgadną skojarzenie. I to wszystko. Brzmi banalnie jednak gra jest na prawdę cudowna. Gra występuje w 3 wersjach i dostępnych jest do niej 5 różnych dodatków – każdy z nich zawiera nową talię zawierającą 84 karty. Kto raz zagra w Dixit nie będzie chciał skończyć 😉

 

Każdy fan Gwiezdnych Wojen marzył żeby zasiąść za sterami X-Wing’a lub innego myśliwca z tego uniwersum. Teraz jest okazja

X-wing-1-4

Gry figurkowe kojarzą się z trudnymi bitewnymi pozycjami do których jest 5 encyklopedii zasad a za cenę zestawu startowego można niekiedy kupić samochód. Fantasy Flight Games postanowiło zmienić świat gier figurkowych tworząc grę X-Wing. Największą zaletą tej dwuosobowej gry poza klimatem Gwiezdnych Wojen są banalne zasady, a nawet jeżeli mamy problem z przyswojeniem instrukcji, na stronie polskiego wydawcy – Galakty – dostępne są filmy instruktażowe, które gładko wprowadzą nawet najbardziej opornych pilotów w tajniki obsługi gwiezdnych myśliwców. Każda figurka jest również pomalowana więc nie musimy martwić się o to, że gramy szarymi, brzydkimi modelami. Wybierz czy staniesz po stronie Luka Skywalkera albo Dartha Vadera, dostosuj swoją flotę, wybierz najlepszych pilotów i wyposażenie statku a następnie rusz do walki. Decydując się na zakup zestawu startowego w naszym sklepie możecie również skorzystać z możliwości udziału w rozgrywce pokazowej, która przybliży Wam zasady tej emocjonującej i dynamicznej gry figurkowej.
Mimo, że gra X-Wing przewidziana jest dla 2 graczy, sprawdziliśmy również fanowski „wariant” dla wielu osób gdzie każdy z graczy pilotuje jeden statek co sprawia, że rozgrywka w ten tytuł jeszcze bardziej urzeczywistnia i symuluje udział w gwiezdnej bitwie gdzie członkami eskadry są nasi znajomi.

 

Kolejną grą, która powinna zagościć na Waszym stole są Duuuszki

duuuszki

Bądź szybki jak błyskawica – mówi hasło promujące ten tytuł. Idealnie oddaje ono charakter gry. W pudełku poza talią kart znajdziemy ładnie wykonane drewniane pionki przedstawiające krzesło, butelkę, mysz, książkę oraz tytułowego Duuuszka. Z opisu na pudełku wynika, że gra przeznaczona jest dla 8 osób, na nie jednej imprezie przekonaliśmy się jednak, że jedynym czynnikiem ograniczającym ilość graczy jest rozmiar stołu 😉 Gra polega na wylosowaniu karty przedstawiającej dwa przedmioty z gry po czym gracze muszą złapać przedmiot który ALBO występuje na karcie w tym samym kolorze co w rzeczywistości, lub nie występuje na karcie kształtem ani kolorem. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie 😉 Najlepiej przekonać się samemu.
Gra występuje w 3 wersjach – tradycyjne Duuuszki, Duuuszki w kąpieli – które zamiast podstawowego zestawu przedmiotów zawierają wannę, ręcznik, szczotkę oraz żabę, oraz w wersji limitowanej, zamkniętej w specjalnej puszcze, która skrywa jeszcze bardziej szalone zasady. Pozycja niemalże obowiązkowa dla fanów gier sprawnościowych!

 

Jeżeli lubicie spokojne gry ale również skrywające dozę rywalizacji Carcassonne będzie grą która zatrzyma Was przy stole na długie godziny…

carcassonne

Carcassonne to jeden z niewielu tytułów, na który „zachorowaliśmy” już po pierwszej rozgrywce, do tego stopnia, że dziś mamy wszystkie dodatki, przez co potrzebujemy ogromnego stołu aby rozpocząć rozgrywkę 😉 W wersji podstawowej znajdziemy 72 kafle terenu oraz zestaw pionków pozwalających 5 graczom zasiąść przy stole. Gra polega na losowaniu a następnie dokładaniu kolejnych elementów tworzących jedną wielką planszę, dzięki czemu każda gra będzie różnić się od poprzedniej. Możemy budować długie drogi lub rozległe miasta. Istnieje również możliwość przejęcia miast gracza co dodaję jeszcze większą dawkę rywalizacji ponieważ pozbywamy innych graczy punktów. Jeżeli szukacie gry, która sprawdzi się dla graczy w każdym wieku i nie jest rozgrywką na śmierć i życie Carcassonne będzie idealną pozycją. Sprawdzi się również jako prezent dla osób, które dopiero poznają świat gier planszowych.

 

Dzisiejszy świat pełen jest różnych zagrożeń. Pancemic to gra planszowa będąca symulatorem globalnego zagrożenia, które jest wyzwaniem dla graczy.

pandemic

Pandemic znany również jako Pandemia to gra, w której gracze wcielają się z zespół naukowców mających uchronić świat przed rozszerzającą się w zastraszającym tempie epidemią czterech wirusów. Mechanizm gry jest tak skonstruowany, że gra sama rzuca nam co turę kłody pod nogi. Dzięki temu emocje nie opadają do samego końca rozgrywki. Pozytywne ukończenie gry bywa wyzwaniem nawet dla doświadczonych graczy, jednak najsilniejszą cechą tego tytułu jest kooperacja między graczami. Na prawdę czujemy się jak członek zespołu naukowców, czas działa na naszą niekorzyść, emocje sięgają zenitu, a w mieście które przed chwilą ocaliliśmy znowu wybucha epidemia. Jeżeli szukacie gry, która trzyma w napięciu do końca Pandemia będzie doskonałym wyborem.

 

Podobno diamenty to najlepszy prezent dla kobiety, jednak Splendor sprawi, że każdy facet oszaleje na punkcie błyskotek 😉

splendor

Banalne zasady, przepiękne wydanie i ogromna regrywalność. Czego chcieć więcej od gry planszowej… Aby wygrać wystarczy zdobyć 15 punktów. Żeby to osiągnąć należy pozyskiwać odpowiednie karty oraz kamienie szlachetne. Jednak nie jest to takie proste ponieważ w swojej turze możemy zrobić tylko jedną rzeczy – zarezerwować kartę i pozyskać złoty żeton (joker – zastępujący każdy inny kolor), „wybudować” jedną z dostępnych kart na ręce lub na stole albo pobrać z zasobów trzy różne żetony / lub dwa tego samego koloru. Przeciwnicy widzą jakie karty mamy już zdobyte więc musimy mieć na uwadze, że mogą sprzątnąć ze stołu karty na których nam zależy. My również możemy pokrzyżować innym plany. Dzięki czemu pozornie prosta gra zamienia się w zażartą rywalizację. Gra podobnie jak Carcassonne sprawdzi się jako prezent czy gra wprowadzająca w świat planszówek. Jednego możemy być pewni – po pierwszej rozgrywce będziecie chcieli zagrać jeszcze raz, i jeszcze raz, i znowu…. 😉

 

W Cytadeli wcielasz się w średniowiecznego władcę, który próbuje wybudować swoje miasto, zanim jego przeciwnicy ukończą swoje.

cytadela

Nie jesteśmy fanami koszulkowania kart, jednak Cytadela była pierwszą grą przy której zdecydowaliśmy się na ten krok – tak często ląduje na naszym stole, że karty wymagały zabezpieczenia przed zużyciem 😉 Co sprawia, że Cytadela tak wciąga? Podstawowym celem gry jest wybudowanie 8 dzielnic naszego miasta. W grze mamy dostępnych kilka postaci posiadających odmienne umiejętności. Do naszej dyspozycji jest złodziej, zabójca, magik, król, biskup, kupiec, architekt oraz generał. Zbieramy monety, wymieniamy karty, korzystamy ze zdolności postaci i staramy się unikać konfrontacji ze złodziejem lub zabójcą, których nazwy dosłownie wskazują jakie są ich atrybuty 😉  Największą zaletą tej gry jest to, że co rundę możemy zagrać inną postacią. Przykładowo – jeżeli gracz zbiera zielone karty i przez 2 tury z rzędu wybierał postać kupca w następnej turze będzie bardzo kuszącym celem dla złodzieja. Jeżeli jednak kupiec w poprzednich rundach dorobił się na swoich dzielnicach, w kolejnej postanowi zagrać architektem, sam będzie mógł wybudować kilka dzielnic na raz krzyżując tym samym plany złodziejowi który obrał za cel kupca. Nie jest jednak tak łatwo grać „ulubioną” postacią ponieważ role zmieniają się co rundę – gracz, który jest królem wybiera  postać jako pierwszy a następnie w tajemnicy przekazuje karty postaci następnemu graczowi. Przez swój klimat i mechanikę ta mała gra śmiało może stawiać czoła dużym i drogim tytułom, ponieważ czerpie z innych gier to co najlepsze – rywalizację, intrygę, nieprzewidywalność oraz odrobinę blefu. Z pewnością nie pożałujecie jeżeli zdecydujecie się zainwestować zarobione w wakacje pieniądze w ten tytuł 😉
W grze znajduje się również dodatek z nowymi dzielnicami oraz postaciami które jeszcze bardziej potrafią namieszać w rozgrywce naszym przeciwnikom.

 

Możemy godzinami rozpisywać się na temat gier planszowych. Tytułów jest tyle, że aby opisać wszystkie z pewnością nie starczyłoby miejsca na serwerach Google 😉 Mamy jednak nadzieję, że teksty takie jak ten, w drobnym chociaż stopniu przekonują ludzi do gier planszowych oraz zachęcają do poznawania tego wspaniałego świata rozrywki bez prądu.

Pamiętajcie również o tym, że każdą* z wymienionych gier możecie zakupić lub wypożyczyć w Grajdołku.

 

 

______

* – Gra X-Wing nie jest dostępna w wypożyczalni. Po zakupie egzemplarza startowego w naszym sklepie stacjonarnym możemy zorganizować dla Ciebie rozgrywkę pokazową. Możemy również wystawić X-Wingowe stoisko w szkole, na uczelni, lub stać się jedną z atrakcji na Waszej imprezie czy festynie. W celu ustalenia szczegółów prosimy o kontakt za pośrednictwem naszego fanpage.